فیلم جالب تولید کاندوم – کاندوم Redlight “متمایز” است!

فیلم تولید کاندوم - کاندوم Redlight متمایز است

فیلم جالب تولید کاندوم – کاندوم Redlight “متمایز” است!

در اینستاگرام به کمپین #ایران_بدون_ایدز بپیوندید، همین الان کلیک کنید!

 

مراحل تولید کاندوم (condom manufacture process )

pre_vulcanisation (پیش ولکانش)

این مرحله را پیش پخت نیز می نامند.طی این مرحله شیرابه لاستیک (لاتکس) را با مواد افزودنی مناسب نظیر گوگرد دهنده ها_شتابدهنده ها_فعال کننده ها_ امولسیفایرها_ استابیلیزرها_سورفکتانتها_پیگمنتها_آنتی اکسیدانها_آنتی فوم ها_فیلر ها و……….ترکیب میکنند .
دما و زمان  پیش پخت ونیز فرمولاسیون مواد جزء اسناد و اطلاعات سری هر شرکت میباشد

پس از این مرحله لاتکس کامپوند شده آماده ورود به مخزن اصلی درون خط تولید میباشد.(compound)
formers washing (شستشوی قالبها)

قالبهایی که کاندوم بر روی آنها شکل میگیرد و ساخته میشود عموما از جنس شیشه هستند اما شیشه هایی با پذیرش تلورانس دمایی بالا- یعنی دارای مقاومت مناسب در برابر تغییرات دمایی هستند زیرا در طول یک روز تولید لااقل ۱۰۰ مرتبه با کاهش دما و افزایش آن روبرو میشوند.

پس از هر بار تولید قالبها باید تمیز شوند لذا قبل از ورود به پروسه تولید در ابتدای خط توسط آب گرم – آب ولرم – برس و اسید(هر هفته یکبار) تمیز میشوند.

پس از شستشو قالبها با عبور از درون کوره حرارتی خشک میشوند.

coagulant tank (مخزن منعقد ساز)

با توجه به ظاهر کاندومها یا بادکنکها و یا دستکشها متوجه میشوید که لایه ها در هر مقطع از یک ضخامت یکسان بهره مند هستند دلیل این یکنواختی لایه وجود فیلم ماده منعقد کننده بر روی قالبها قبل از ورودشان به درون مخزن اصلی لاتکس است.

با ورود قالبها به تانک حاوی محلول منعقد کننده با آب یک لایه فیلم مرطوب بر سطح قالبها بطور یکنواخت مینشیند(البته این یکنواختی محلول منعقد ساز  بر روی قالبها توسط مواد شیمیایی و شرایط فیزیکی ورود خروج قالبها بدرون تانک کواگولانت صورت میگیرد) پس از خروج قالبها از تانک کواگولانت مجددا از کوره حرارتی دارای فن میگذرد تا کاملا خشک گردد.

latex dipping (غوطه ور شدن در شیرابه لاستیک)
حالا دیگر وقت نشاندن لاتکس بر روی قالب است این کار بلافاصله پس از خشک شدن قالبهای حاوی فیلم منعقد ساز صورت میگیرد و قالبها یکی بعد از دیگری وارد دیپر (تانک) لاتکس کامپوند شده میگردند.

غلظت شیرابه_ ضخامت فیلم منعقد ساز _ سرعت حرکت قالبها بر روی ریل و…… عواملی هستند که در وزن و ضخامت نهایی محصولات ماثر هستند.
پس از تشکیل فیلم لاستیکی قالبها مجددا از کوره کوچکی میگذرند تا حدود ۲۰ در صد رطوبت فیلم  از بین رود.

beading (لبه زنی) گرد کردن لبه انتهایی

اگر توجه کرده باشید در انتهای کاندومها-  دستکشها – وبادکنک ها لبه لول شدگی دارد. که اصطلاحا” آن را بید می نامند.

سهولت پوشیدن و خارج نمودن و نیز خوش فرم ایستادن محصول در جایگاه و… از فوائد استفاده از بید است.
leaching tanks (تانکهای تصفیه)

وجود پروتئینها و کربوهیدراتها و سایر مواد آلی و معدنی (پلیمری و غیر پلیمری) در پیکره ذاتی لاتکس سبب بروز پاره ای از آلرژیها نسبت به لاتکس میشود.از این رو قبل از خشک نهایی کاندومها را از درون تانکهای شستشو و تصفیه آب داغ عبور میدهند تا این مواد زائد از کاندومها خارج شوند.
این تانکها باید مرتبا سرریز شوند و آب تازه و گرم بدرون آنها وارد گردد.
اگر پس از مصرف این محصولات باز هم حساسیت بروز کند این حسلسیت مربوط به خود لاستیک طبیعی است و باید با پزشک متخصص در میان گذاشته شود.

کاندومهای غیر لاتکسی هم وارد بازار شده اند.

هنوز پروسه تولید ادامه دارد اما بنابر دلایل صنعتی مجاز به باز نمودن این مراحل نمیباشیم .اما بطور فشرده -پس از خروج قالبها از تانک تصفیه وارد تانک cornstarch  میشوند تا لایه درونی کاندوم نچسب شود البته این مرحله الزامی نیست و بنا بر پروسه آن شرکت متفاوت است.
در گام بعدی قالبها وارد کوره اصلی میشوند تا بطور کامل خشک شوند.حدود۲۰ دقیقه در این کوره میمانند.
پس از خروج کاندوم ازقالبها به بخش نهایی پودر زنی -اسانس زنی و بسته بندیو.. منتقل میشوند.
کلیه این مراحل کاملا تحت نظارت دقیق است و هرگونه خطا در تولید و بسته بندی باید رد یابی شود در غیر این صورت وجود حتی یک کاندوم سوراخ احتمال یک تولد ناخواسته را افزایش میدهد.

Share this post