عادت ماهانه درمورد سلامتی‌تان چه می‌گوید؟

عادت ماهانه درمورد سلامتی‌تان چه می‌گوید؟

عادت ماهانه درمورد سلامتی‌تان چه می‌گوید؟

[ad_1]

همه ما خانم‌ها احساس متناقضی از خوشحالی و نفرت به عادت ماهانه خود داریم. از طرفی، از قاعدگی خود بدمان می‌آید چون موجب بدخلقی و دردهای شدید می‌شود، اما از طرف دیگر دیرکرد آن نگران‌مان می‌کند. به‌نظر می‌رسد که عادت ماهانه حرف‌های زیادی درمورد سلامتی‌مان برای گفتن دارد. سعی کنید قاعدگی بعدی خود را با دقت بررسی کنید.

عادت ماهانه موضوعی است که زیاد درموردش بحث نمی‌شود و از صحبت درمورد آن خجالت می‌کشیم. با اینکه این موضوع کاملاً طبیعی می‌باشد، دیدگاهی منفی و منزجرکننده راجع به آن در ذهن عموم نقش بسته است، اما ما خانم‌ها برای سالم ماندن به آن احتیاج داریم. در ادامه با هم بررسی خواهیم کرد که چه علائمی در این مهمان ماهانه ما طبیعی و چه علائمی غیرعادی هستند.

علائم مشکلات هورمونی:

۱. نفخ و قاعدگی دردناک

حدود ۴۰ تا ۹۰ درصد بانوان از قاعدگی دردناک رنج می‌برند. به دلیل تعداد زیاد افرادی که این درد شدید را تجربه می‌کنند، اکثر ما باور کرده‌ایم که این درد عادی است و به نسل جوان هم اینگونه انتقال داده‌ایم. با این حال همه باید بدانیم که درد شدید طبیعی نیست. برخی حتی در طول قاعدگی از نفخ شکم رنج می‌برند که نشانه بارزی از بهم‌ریختگی هورمونی است.

بیشتر بخوانید: پیشگیری و کنترل سندرم پیش از قاعدگی

۲. یبوست و لخته خون

برخی خانم‌ها در زمان قاعدگی خود دچار یبوست شدید می‌شوند و برخی نیز کمی قبل از شروع قاعدگی، لکه‌های کوچک و تیره مشاهده می‌کنند. همچنین به علت اینکه اغلب بانوان مقدار کمی لخته خون در قاعدگی خود می‌بینند این موضوع عادی به‌نظر می‌رسد، در حالی که وجود آنها در هر ماه قاعدگی نشانه خوبی نیست. و همچنین قاعدگی نباید روی هضم غذا تأثیر بگذارد.

بیشتر بخوانید: ۱۲ راه‌کار مؤثر برای رفع یبوست

۳. ترس و اضطراب

برخی افراد به اشتباه فکر می‌کنند تنها حسی که در طول قاعدگی داریم تحریک‌پذیری است، درحالیکه بسیاری از خانم‌ها ترس و اضطراب زیادی در قبل، حین و بعد از قاعدگی خود تجربه می‌کنند. این احساسات نشانه بسیار بارزی دال بر مشکلات هورمونی است. احساس افسردگی، تحریک‌پذیری، اضطراب و ترس شدید به شما هشدار می‌دهند که توازن هورمون‌ها و مواد شیمایی دیگر بدنتان باید بررسی شود. در صورت درمان نکردن این مشکل، وضعیت وخیم‌تر و اضطراب و افسردگی شدت می‌یابند.

 

۴. درد رحم

آیا تابه‌حال در قسمت پایین شکم خود درد کمی احساس کرده‌اید به‌طوری که ندانید نقطه دقیق آن کجاست؟ به احتمال زیاد این درد به دلیل انقباض‌های رحم و تخمدان‌هاست که طبیعی می‌باشد.

۵. رنگ

رنگ خون قاعدگی می‌تواند از وضعیت فعلی شما خبر دهد. شاید برایتان خوشایند نباشد اما هرازگاهی نگاه کردن به رنگ خون قاعدگی می‌تواند اطلاعات زیادی درمورد سلامتی‌تان بدهد. در طی قاعدگی به دلیل تغییرات هورمونی رنگ خون یکسان نمی‌ماند و تغییر می‌کند. خون تیره به معنی استروژن زیاد می‌باشد. اما قرمز ملایم که لخته خون نداشته باشد عادی و سالم است. و اگر خون قاعدگی صورتی روشن به همراه کمی لخته باشد، یعنی میزان استروژن کم است.

۶. جریان خون

میزان خون جاری شده در یک قاعدگی عادی باید به اندازه یک فنجان یا کمی کمتر باشد. برخی خانم‌ها خون‌ریزی شدیدی تجربه می‌کنند که می‌تواند موجب کم‌خونی‌ آنان شود. اگر خونریزی شما شدید است به پزشک مراجعه کنید تا داروها و فعالیت‌های لازم را برای بهبود چرخه قاعدگی به شما معرفی کند.

قاعدگی می‌تواند ساده‌ترین راه چکاپ بدن، بدون انجام آزمایش باشد. توصیه می‌کنیم تجربه هر ماه از عادت ماهانه‌تان را یادداشت کنید تا متوجه تغییرات شده و بفهمید که آیا مشکلی در بدنتان وجود دارد یا نه. یک قاعدگی عادی باید بدون تغییر زیاد خلق‌وخو، درد و نفخ باشد و رنگ خون قرمز روشن و بدون لخته باشد.

[ad_2]

Share this post