بیماری های ارتباط جنسی بی قاعده

بيماري هاي ارتباط جنسي بي قاعده

بیماری های ارتباط جنسی بی قاعده

یکی از شاخصها و ویژگی های مهم دوره جوانی این است که جوان خود را منحصر به فرد دانسته و گمان می کند بسیاری از خطرات و مشکلاتی  که دیگران را تهدید می کند، برای او حادث نمی شود.

برای مثال جوانان کمتر از بزرگسالان در هنگام رانندگی کمربند ایمنی خود را می بندند چون معتقدند تصادف نمی کنند، گمان می کنند با یک بار مصرف موارد روانگردان معتاد نمی شوند، با دوستی های اینترنتی دچار انحراف و مشکل نمی گردند، مبتلا به ایدز نمی شوند، بیمار نمی شوند و…
اگر شما فرزند جوان داشته باشید و یا به نحوی با آنان در ارتباط باشید مسلما تاکنون متوجه این مساله شده اید…

در هر صورت نترس بودن دربرخی از مواقع برای  آنها یک مزیت است مانند موقعیت هایی که برای کسب موفقیت نیاز به ریسک بیشتری است اما در بیشتر مواقع این رفتارهای پر خطر جوانی به ضرر آنها تمام می شود. از جمله مشکلات بسیار مهمی که در سالهای اخیر رواج بیشتری یافته است، ابتلا برخی از جوانان به بیماری های مقاربتی است.

با جلو افتادن بلوغ جنسی در دختران و پسران و از طرف دیگر فقر مذهبی و اعتقادی میان دسته ای از جوانان، موجب شده است که جوانان- حتی از روی کنجکاوی- وارد روابط نامشروع شده و از این مساله غافلند که ممکن است یک بار درگیر شدن در این نوع روابط، صدمات گاه جبران ناپذیری به آنها وارد سازد.
بیماری های مقاربتی جز آن دسته مشکلاتی است که از طریق روابط جنسی نامشروع بین افراد منتشر شده و ثروتمند و فقیر نمی شناسد. توجه داشته باشید که منظور ما از این دسته بیماریها تنها ایدز نیست بلکه بیماریهای مقاربتی طیف وسیعی از بیماری ها و مشکلات از جمله هپاتیت، سوزاک، تبخال تناسلی و… را شامل می شود.
متاسفانه این بیماریها میان جوانان شیوع بسیاری پیدا کرده و علت این مساله هم همان ریسک پذیری بالای آنهاست. لذا در این یادداشت سعی خواهد شد تا راههای پیشگیری از این مشکلات آموخته شود:

بیماری های مقاربتی چگونه منتقل می شود؟
یکی از دلایلی که جوانان را مبتلا به بیماریهای مقاربتی می سازد این است که آنها تصور می کنند این دسته از بیماری ها تنها از طریق یک رابطه جنسی کامل منتقل می شود در حالی که این باور غلط است. برخی از این بیماریها مانند هرپس یا تبخال تناسلی تنها از طریق تماس پوستی با مناطق آلوده نیز انتقال یافته و فرد را مبتلا می سازد.
نکته دیگر در مورد این بیماریها این است که جوان ممکن است مبتلایان به این بیماری از مشکل خود هیچ اطلاعی نداشته باشند. چرا که برخی از این بیماری ها دارای دوره نهفتگی بسیار طولانی بوده  و گاه مشاهده می شود  که فردی سالها مبتلا به این بیماری است و خود اطلاعی ندارد و زمانی از ابتلا خود مطلع می شود که صاحب فرزندی معلول گشته و و پزشک تشخیص می دهد که این معلولیت ناشی از این دسته بیماری هاست.

بیماری‌های مقاربتی چیست؟
در ادامه برخی از این بیماری ها معرفی می گردد:
کلمیدیا: از انواع بیماری های مقاربتی است که عامل انتقال آن نوعی باکتری است و این بیماری خود را به صورت عفونت ادراری(در مردان) و یا احساس درد شدید(در زنان) نشان می دهد. از بین نوجوانانی که وارد رفتارهای پر خطر جنسی می شوند یک درصد آنان مبتلا به این بیماری می شوند و اگر درمان نشوند تبدیل به مشکلی مساله ساز می گردد.

تبخال تناسلی: از انواع دیگر بیماری های مقاربتی  است که به صورت خراش یا جوش خود را نشان می دهد. به طور متوسط از هر ۳۵ جوانی که دارای رفتارهای پرخطر جنسی هستند، ۱ نفر مبتلا بوده و درمان خاصی نیز ندارد.

سیفلیس: از جمله انواع دیگر این بیماری هاست که قدمت بسیاری داشته و حتی در دوران بقراط حکیم نیز شناسایی شده است. این بیماری ابتدا به صورت یک جوش خود را نشان می دهد که خودبخود بهبود می یابد و فرد تصور می کند که درمان شده اما این مشکل چند هفته بعد دوباره شدت گرفته و اگر درمان نشود وارد مرحله کمون(نهفتگی) شده و حتی امکان دارد به سیستم عصبی فرد آسیب جدی بزند.

سوزاک: نوعی دیگر از این بیماری هاست که در مردان زودتر از زنان قابل تشخیص است و اگر درمان نگردد باعث می شود فرد در آینده صاحب فرزندی معلول(نابینا) گردد.

پیشگیری و درمان
همانند سایر بیماری ها، در بیماری های مقاربتی نیز پیشگیری بهتر از درمان است. بنابراین جوانان عزیز باید توجه داشته باشند که نزدیک رفتارهای پر خطر نشوند ودر ضمن  مهم ترین عامل در پیشگیری از این مساله، قوت بخشیدن به اصول اخلاقی و دینی است.

تصور نکنید با یک یا دوبار رفتار پر خطر، مبتلا به این بیماری ها نمی شوید بلکه گاه یک بار اشتباه کافی است تا برای همیشه این دسته از بیماری ها گریبانگیر شما و حتی نسل بعد از شما گردد.
اگر شما جوان گرامی، رفتارهای پر خطری داشته باشید، فراموش نکنید که هر چه زودتر با پزشک معالج خود مشورت کرده و در زمینه مبتلا بودن یا نبودن خود اطمینان حاصل کنید. اگر با انجام آزمایشات دقیق ابتلا شما به این دسته از بیماری ها تایید شد حتما برای درمان اقدام نمایید چرا که درمان سریع و به موقع مانع از پیشرفت سریع آن می شود.
ونکته بسیار مهم دیگر در این زمینه این است که بر خلاف ایدز که تنها از طریق اعتیاد(مصرف سرنگ مشترک) و یا داشتن رابطه جنسی( ارتباط خونی) و… منتقل می شود، سایر بیماری های مقاربتی می تواند از طریق هر شکل دیگر رابطه جنسی و حتی با تماس پوستی منتقل گردد.

 

Share this post