اجرای برنامه ملی گسترش آزمایشگاه های مرجع ایدز

اجرای برنامه ملی گسترش آزمایشگاه های مرجع ایدز

اجرای برنامه ملی گسترش آزمایشگاه های مرجع ایدز

رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به فعالیت ١١ آزمایشگاه مرجع ایدز/اچ آی وی در کشور گفت: گسترش اینگونه آزمایشگاه ها در برنامه جاری و ملی این وزارتخانه قرار دارد تا به تمام نیازهای کشور پاسخ داده شود.

پروین افسر کازرونی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار سلامت ایرنا افزود: ٧٠ درصد موارد مبتلا به ایدز در کشور هنوز شناخته نشده اند و در صورت شناسایی باید تحت ارزیابی های آزمایشگاهی و درمان قرار گیرند.

وی خاطر نشان کرد: هنگامی که این مبتلایان تحت درمان قرار گیرند، حجم ویروس در بدن آنها کاهش یافته و طول عمر معمولی خواهند داشت و از سوی دیگر امکان عفونت زایی و انتقال ویروس ایدز از بین می رود. وی با اشاره به وجود حدود ٣٢ هزار مبتلا به ایدز در کشور گفت: از این تعداد حدود ٢۵ هزار نفر آنان در قید حیات هستند و تخمین زده می شود با مواردی که هنوز مورد شناسایی قرار نگرفته اند، ٧۵ هزار نفر مبتلا به ایدز در کشور – که در قید حیات هستند- وجود داشته باشند.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:استفاده از کاندوم در روابط جنسی تا چه حد کارآمد است؟

رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت، گفت: افزایش تعداد آزمایشگاه های مرجع ایدز از آن نظر که زودتر به تشخیص ایدز برسیم اهمیت دارد؛ تست های اولیه ایدز به صورت آزمایشی موسوم به «تست رپید» در مراکز و پایگاه های مشاوره انجام شده و در صورت واکنش اولیه فرد به این آزمایش ها، نمونه ها به آزمایشگاه های مرجع فرستاده می شود. کازرونی افزود: گسترش این آزمایشگاه ها موجب خواهد شد که مبتلایان به اچ آی وی، زودتر تحت مراقبت و درمان قرار گیرند.

وی با اشاره به بازدید نمایندگان صندوق جهانی مبارزه با ایدز، سل و مالاریا در منطقه مدیترانه شرقی از آزمایشگاه قطب کشوری اچ آی وی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی ایران یادآور شد: تجهیزات این آزمایشگاه از طریق برنامه این صندوق تامین شده است.

منبع: aids.ir

در اینستاگرام به کمپین #ایران_بدون_ایدز بپیوندید، همین الان کلیک کنید!

مطمئن ترین راه پیشگیری از ایدز استفاده از کاندوم Redlight می باشد!

برای اطلاع از آخرین مطالب در “خبرنامه” عضو شوید!

Share this post